Remiza in derby-ul orasului Madrid

Atletico Madrid si Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, in derby-ul orasului care a avut loc in etapa a 26-a din campionatul Spaniei

Duminica de la ora 18:00, Atletico Madrid a primit pe stadionul Vicente Calderon vizita rivalei Real Madrid in cadrul etapei a 26-a din Primera Division. Oaspetii se aflau pe primul loc inaintea etapei cu 63 de puncte, in timp ce echipa gazda era pe locul trei cu 60 de puncte. In plus in aceasta saptamana, in optimile de finala din Liga Campionilor Real Madrid s-a impus cu 6-1 chiar in deplasare cu Schalke 04. Asa ca „galacticii” erau cotati cu prima sansa si in acest derby chiar daca evoluau in deplasare, iar in turul acestui sezon pierdusera cu 1-0 meciul direct de acasa. Startul partidei a fost unul excelent, iar Real Madrid a deschis scorul in minutul 3 prin Karim Benzema. Atletico a restabilit egalitatea in minutul 28 prin Koke, iar in prelungirile primei reprize a trecut chiar la conducere in urma golului marcat de Gabi. Dupa pauza „galacticii” au dominat clar jocul, avand o posesie de peste 70%, insa au reusit doar sa egaleze pe finalul partidei, mai precis in minutul 82 prin Cristiano Ronaldo. Chiar daca nu a castigat, Real Madrid ramane pe primul loc in campionatul Spaniei cu 64 de puncte. Atletico Madrid se mentine pe locul 3 cu 61 de puncte, iar intre cele doua se afla Barcelona care a invins duminica pe teren propriu cu 4-1 pe Almeria si a ajuns la 63 de puncte.

Surpriza zilei in campionatul Spaniei a avut loc la Madrid, unde Rayo Vallecano a intalnit-o pe Valencia. Potrivit celor mai bune cote pariuri fotbal „liliecii” au fost favoriti la victorie in ciuda faptului ca aveau cativa absenti destul de importanti. Lipsa acestora s-a vazut si pe teren, iar partida a fost una echilibrata. Dupa o prima repriza fara goluri, echipa gazda a deschis scorul in minutul 61 prin Larrivey. Valencia a sperat sa egaleze, dar in minutul 76 s-a cam terminat totul dupa ce Barragan a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

Cuvinte cheie in pagina: , , , , , ,