Bordeaux a castigat Cupa Frantei

Stiri fotbal francez: Girondins Bordeaux a invins-o cu 3-2 pe Evian Thonon Gaillard in finala Cupei Frantei, golul victoriei fiind marcat in minutul 89

Bordeaux a castigat cupa Frantei / sursa: sport24.com

Vineri seara de la ora 22:00, Girondins Bordeaux si Evian Thonon Gaillard s-au intalnit la Paris in finala Cupei Frantei. Cele doua s-au intalnit ultima data in ultima runda din Ligue 1, iar Bordeaux s-a impus acasa cu 2-1. In campionat cele doua nu s-au clasat foarte bine: Bordeaux locul 7 cu 55 puncte, iar Evian TG pe locul 16 cu 40 puncte. Astfel amandoua aveau sansa sa-si salveze sezonul in aceasta finala. Scorul a fost deschis de Bordeaux in minutul 39 prin Cheick Tidiane Diabate. Acesta a fost si singurul gol al primei reprize.

Dupa pauza tot Bordeaux a inceput mai bine si a avut ocazia sa se desprinda la 2 goluri diferenta, insa Cheick Diabate a ratat un penalty in minutul 48. Peste doar trei minute, Evian TG a reusit egalarea prin Yannick Sagbo. Bordeaux si-a revenit insa foarte rapid, iar in minutul 53 a dus scorul la 2-1, marcator Henri Saivet. In minutul 70, Evian TG a reusit iarasi sa egaleze. Autorul golului a fost fundasul ivorian, Brice Dja Djedje. Meciul parea ca se indreapta spre prelungiri, insa in minutul 89, Cheick Diabate a reusit dubla si astfel Bordeaux s-a impus cu 3-2.

Pentru Girondins Bordeaux aceasta este a patra Cupa a Frantei pe care o castiga in istorie, precedentele succese fiind obtinute in 1941, 1986 si 1987. In urma acestei victorii, Bordeaux si-a asigurat prezenta in Europa League, competitie in care a participat si in acest sezon. A fost insa eliminata in optimi de finalista acestei editii, Benfica Lisabona.

Cuvinte cheie in pagina: , , , ,