CFR Cluj a pierdut cu 2-0 la Medias

Gaz Metan Medias a castigat pe final cu 2-0 partida de pe teren propriu cu CFR Cluj din etapa a 16-a a campionatului Romaniei

Luni de la ora 20:30 s-a desfasurat la Medias ultimul meci din etapa a 16-a din Romania. In acest meci echipa locala a primit vizita celor de la CFR Cluj impotriva careia nu a pierdut nici un meci pe teren propriu in ultimele cinci sezoane. Dar chiar si asa, potrivit celor mai bune cote pariuri fotbal oferite de bet365 echipa clujeana era favorita la victorie in meciul de acum. Acest lucru nu s-a vazut si pe teren unde Gaz Metan Medias a fost echipa care a avut mai multe ocazii atat in prima repriza, cat si in a doua repriza. Totusi golurile au venit abia pe finalul partidei, dupa ce CFR Cluj a ramas in inferioritate numerica in minutul 66 cand Gregory Tade a primit cartonasul rosu. Astfel cu un om in plus, echipa medieseana a fortat victoria. Primul gol al acesteia a fost reusit in minutul 82 de Frasinescu. Apoi a urmat o ratare foarte mare a gazdelor, insa in prelungiri a venit si golul doi, autor Roman.

Chiar daca a castigat, Gaz Metan Medias a ramas pe locul 8 in Romania cu 25 de puncte, fiind urmata chiar de CFR Cluj cu 22 de puncte. Urmatoarele meciuri pentru cele doua vor avea loc abia la sfarsitul acestei saptamani deoarece nu s-au calificat in sferturile Cupei Romaniei. Astfel urmatorul meci pentru echipa medieseana va avea loc vineri in deplasare cu FC Brasov, in timp ce echipa clujeana va primi lunea viitoare vizita celor de la Sageata Navodari.