Chelsea a pierdut cu 3-2 la Moscova

Rubin Kazan a invins-o cu 3-2 pe Chelsea in meciul retur din sferturile Ligii Europa disputat pe stadionul Luzhniki din Moscova, dar a ratat calificarea in semifinale

Primul meci al zilei de joi din Liga Europa a avut loc de la ora 19:00 la Moscova intre Rubin Kazan si Chelsea. In meciul din tur londonezii au castigat cu 3-1 pe Stamford Bridge, asa cum s-a intamplat si impotriva liderului din Liga 1, Steaua Bucuresti. Si debutul de la Moscova a fost unul excelent pentru Chelsea care a deschis scorul in minutul 5 prin Fernando Torres. Acesta a fost si singurul gol al primei reprize. Dupa pauza Rubin Kazan a restabilit egalitatea in minutul 51 prin Marcano, insa dupa doar patru minute Chelsea a revenit in avantaj, marcator Victor Moses. Desi nu mai puteau spera la calificare, Rubin Kazan a atacat in continuare si a egalat iarasi in minutul 62 prin Gokdeniz Karadeniz. Lovitura decisiva a gazdelor a venit in minutul 75 cand Bibras Natcho a transformat fara probleme o lovitura de la 11 metri. Astfel Rubin Kazan a castigat cu 3-2, dar in semifinale s-a calificat Chelsea.

Cel mai disputat sfert de finala a fost cel dintre FC Basel si Tottenham. In meciul tur de la Londra cele doua au terminat la egalitate, scor 2-2. Acum in Elvetia scorul a fost deschis de Tottenham in minutul 23 prin Clint Dempsey, insa FC Basel a egalat rapid dupa doua patru minute prin Mohamed Salah. Dupa pauza elvetienii au trecut in avantaj in minutul 49, marcator Aleksandar Dragovic. Totusi pe final londonezii au reusit egalarea in minutul 82 prin acelasi Clint Dempsey si astfel meciul a mers in extra-time. Acolo Tottenham a evoluat in inferioritate numerica dupa ce Jan Vertonghen a primit cartonas rosu in minutul91. Areusit insa sa duca meciul la loviturile de departajare, unde insa au ratat de doua ori, in timp ce FC Basel a transformat toate cele patru lovituri.