Dortmund a facut spectacol cu Hamburg

Borussia Dortmund s-a impus fara probleme cu 6-2 in meciul de pe teren propriu cu Hamburg din etapa a 5-a si a ramas pe primul loc in Bundesliga

Sambata de la ora 19:30, Borussia Dortmund a primit vizita celor de la Hamburg in cadrul etapei a 5-a din Bundesliga. Finalista ultimei editii din Liga Campionilor a inceput foarte ofensiv partida cu Lewandowski varf impins, ajutat de Reus, Mkhitaryan si Aubameyang. Acest lucru s-a vazut si pe tabela de scor. In minutul 19 scorul a fost deschis de Aubameyang. Peste doar trei minute a venit randul lui Mkitaryan sa marcheze. Parea ca va fi un meci foarte usor pentru gazde, insa pana la pauza Hamburg a redus din diferenta prin Lam in minutul 26, iar apoi in startul reprizei secunde a egalat prin Westermann. Borussia Dortmund si-a revenit insa destul de rapid si a revenit la conducere in minutul 65 cand Aubameyang a facut dubla. In minutul 72 a venit randul lui Lewandowski sa marcheze primul gol din acest meci, iar peste doar doua minute a inscris si Reus. Scorul final, 6-2, a fost stabilit de Lewandowski in minutul 81. In urma acestei victorii, Dortmund ramane pe prima pozitie cu punctaj maxim dupa cinci etape. De cealalta parte Hamburg ocupa locul 15 cu 4 puncte.

Tot sambata a jucat si rivala Bayern Munchen, care a primit vizita celor de la Hannover 96. Prima repriza a fost una fara goluri, insa in primele 20 de minute ale reprizei secunde bavarezii au rezolvat meciul, marcand de doua ori prin Mandzukic si Ribery. In urma acestei remize, Bayern Munchen ramane pe locul 2 cu 13 puncte, in timp ce Hannover96 aramas pe locul 4 cu 9 puncte.