K’lautern a eliminat-o pe Leverkusen din Cupa Germaniei

Bayer Leverkusen a fost invinsa surprinzator pe teren propriu cu 1-0 in extra-time de Kaiserslautern in sferturile de finala din Cupa Germaniei

Miercuri seara s-au disputat ultimele trei sferturi de finala din Cupa Germaniei, iar surpriza a avut loc la Leverkusen. Acolo echipa gazda a primit vizita unei echipei din liga a doua germanca, FC Kaiserslautern. Bayer Leverkusen a fost mare favorita in aceasta partida, iar potrivit unui comentariu live de fotbal oferit de bet365 a dominat partida, avand o posesie de 57% pe parcursul celor 90 de minute. Totusi ocaziile au cam lipsit la ambele porti, iar partida s-a incheiat fara goluri. In aceste conditii meciul a intrat in prelungiri. Acolo oaspetii au controlat jocul si au avut ocaziile mai importante. In minutul 98 au ratat un penalty prin Idrissou, insa in minutul 114 au dat lovitura prin Jenssen. Pana la final Bayer Leverkusen a sperat sa egaleze, insa Kaiserslautern s-a aparat foarte bine.

Tot miercuri a jucat si liderul din Bundesliga in Cupa Germaniei. Potrivit celor mai bune cote pariuri fotbal Bayern Munchen a fost mare favorita la victorie in deplasarea de la Hamburg. Diferenta dintre cele doua s-a vazut inca de la inceput, iar in minutul 26 scorul era 2-0 pentru bavarezi dupa golurile marcate de Mandzukic si Dante. Imediat dupa pauza a marcat si Robben, iar pe final Mandzukic a mai inscris doua goluri si astfel scorul final a fost 5-0 pentru Bayern Munchen.

Pe langa K’lautern si Bayern Munchen, in semifinalele Cupei Germaniei s-au mai calificat Borussia Dortmund care a castigat cu 1-0 in deplasare la Eintracht Frankfurt si Wolfsburg care s-a impus cu 3-2 in deplasare cu Hoffenheim.

Cuvinte cheie in pagina: , , , , ,