Romania s-a calificat la baraj

Nationala Romaniei a invins pe teren propriu cu 2-0 pe Estonia si s-a calificat la barajul pentru Campionatul Mondial din 2014 dupa ce Turcia a fost invinsa acasa cu 2-0 de Olanda

Marti seara a avut loc ultima etapa din grupa D de calificare pentru Campionatul Mondial din Brazilia. Locul 1 era adjudecat de Olanda, in timp ce pentru locul 2 care duce la baraj se luptau de la distanta Turcia si Romania. Romanii au primit pe National Arena vizita Estoniei, o echipa care nu se lasa usor invinsa. La casele de pariuri sportive Romania era mare favorita la victorie. Totusi primul gol a venit abia in minutul 30, cand Ciprian Marica a transformat fara probleme penalty-ul obtinut de Bogdan Stancu. Acesta a fost singurul gol al primei reprize. Dupa pauza, romanii au inceput sa nu mai riste, ci sa pastreze acest scor spre nemultumirea spectatorilor. Totusi pe finalul meciului, in minutul 81, acelasi Ciprian Marica a stabilit scorul final 2-0 pentru Romania.

In celalalt meci important din grupa, Turcia a primit vizita Olandei si avea nevoie de victorie pentru a ramane pe locul 2 in grupa. Elanul le-a fost taiat inca de la inceput, olandezii deschizand scorul in minutul 8 prin Arjen Robben. Turcii au atacat in speranta ca vor egala si chiar intoarce scorul, dar au lasat spatii si astfel in minutul 47 Olanda a facut 2-0, marcator Wesley Sneijder. Pana la final nu s-a mai marcat si astfel Turcia a ratat calificarea la baraj. Acolo va merge Romania, iar posibilii adversari sunt Ucraina, Portugalia, Croatia si Grecia. Partidele de baraj pentru Mondialul brazilian vor avea loc la mijlocul lunii noiembrie, iar cele mai bune promotii fotbal pe Campionatul Mondial din 2014 sunt oferite de bet365.

Cuvinte cheie in pagina: , , , , ,