Steaua a pierdut doar cu 1-0 la Londra

Steaua Bucuresti a fost invinsa doar cu 1-0 in deplasare de Chelsea Londra in ultima etapa din grupa E a Ligii Campionilor

Miercuri seara, Chelsea a primit pe Stamford Bridge vizita campioanei Romaniei, Steaua Bucuresti, in cadrul ultimei etape din grupele Ligii Campionilor. Englezii aveau nevoie de victorie pentru a fi siguri ca termina pe prima pozitie fara sa depinda de rezultatul celeilalte partide din grupa. Chelsea era mare favorita la victorie chiar daca in ultima etapa de campionat a fost invinsa cu 3-2 in deplasare de Stoke City. Dar si Steaua venea dupa rezultate Liga 1 foarte slabe: patru egaluri la rand, ultimul obtinut duminica in deplasare la Galati. Si acum stelistii au jucat destul de slab, iar Chelsea a deschis scorul inca din minutul 10 prin Demba Ba. Dupa doar trei minute Steaua a avut o mare ocazie de a egala prin Iancu care a scapat singur cu portarul dar a trimis pe langa poarta. Pana la finalul primei repriza stelistii n-au mai avut ocazii, in schimb englezii au mai ratat cateva.

In repriza secunda Chelsea nu a mai fortat, ci a preferat sa tina mai mult mingea. Dar chiar si asa a mai avut cateva ocazii mari de gol. De cealalta parte Steaua a avut un singur sut periculos prin Piovaccari in minutul 73. Scorul final a ramas 1-0 si astfel englezii raman pe prima pozitie in grupa E cu 12 puncte. In celalalt meci din grupa, Schalke 04 a primit vizita celor de la FC Basel. La bet365, site cu multe optiuni de pariuri live la fotbal nemtii erau favoriti la victorie, insa elvetienii aveau nevoie doar de un egal pentru a se califica in optimi. Nu au reusit acest lucru deoarece au pierdut cu 2-0, insa mai bine de o ora FC Basel a evoluat in inferioritate numerica. Golurile nemtilor au fost marcate de Draxler si Matip in minutele 51 si 57.

Cuvinte cheie in pagina: , , , , , ,