Steaua a remizat acasa cu FC Basel

Campioana Romaniei a reusit pe teren propriu doar un egal, scor 1-1, in partida cu FC Basel din etapa a 3-a din grupele Ligii Campionilor

Marti seara, Steaua Bucuresti a primit pe National Arena vizita celor de la FC Basel in runda a 3-a din grupa E a Ligii Campionilor. Inaintea acestui meci echipa cu cele mai bune rezultate Liga 1 din 2013 nu avea nici un punct obtinut. Asa ca acest meci era foarte important. Startul partidei a apartinut stelistilor care au parut mai decisi, insa apoi FC Basel a echilibrat jocul si chiar a avut o posesie mai mare. Astfel elvetienii au inceput sa-si creeze ocazii de gol, cea mai mare fiind in finalul primei reprize cand sutul deviat a lui Stocker a lovit bara transversala. Repriza secunda a debutat prost pentru „ros-albastrii”, elvetienii deschizand scorul in minutul 48 prin Marcelo Diaz. Acesta a marcat frumos cu un sut de la 20 de metri sub bara transversala. Din acest moment FC Basel nu prea a mai contat in atac, in timp ce Steaua a alergat dupa egalare. A avut mai multe ocazii bune, insa a reusit sa egaleze abia in minutul 88 prin Tatu. In prelungiri tot stelistii s-au aflat in atac, insa n-au reusit sa mai marcheze si s-a terminat 1-1.

In celalalt meci al grupei E, Schalke 04 a primit vizita celor de la Chelsea. Englezii erau favoriti la casele de pariuri sportive online si asta s-a vazut pe teren inca din startul partidei. Scorul a fost deschis rapid de Fernando Torres, iar Chelsea conducea in minutul 5 cu 1-0. Acesta a fost singurul gol din prima repriza. In repriza secunda tot englezii au fost mai buni si au mai marcat de doua ori pana la final. Prima data in minutul 68 prin acelasi Fernando Torres, iar ultima data in minutul 87 prin Eden Hazard.

Cuvinte cheie in pagina: , , , ,