U Cluj s-a impus cu 4-1 in Giulesti

Stiri fotbal: Rapid Bucuresti a fost invinsa cu 4-1 pe teren propriu de U Cluj in cadrul etapei a 32-a din Romania, insa amandoua probabil vor retrograda

Luni de la ora 19:30, U Cluj a jucat in Giulesti contra Rapidului in cadrul penultimului meci din etapa a 32-a a campionatului Romaniei. Meciul s-a jucat fara spectatori deoarece Rapid inca mai are etape de suspendare. In campionat nici una nu mai avea vreo miza, fiind departe de zona retrogradarii, dar si de cea a cupelor europene. Asa ca partida se anunta una interesanta si asa a fost. In minutul 8 U Cluj a deschis scorul prin Janos Szekely. Dupa doar 6 minute Rapid a reusit egalarea prin Andrei Ciolacu. Totusi pana la pauza U Cluj a revenit in avantaj si chiar s-a distantat pe tabela la doua goluri. Prima data a punctat Bogdan Apostu in minutul 33, iar apoi Apostol Muzac in minutul 37. Rapid nu a mai reusit sa revina de data aceasta, iar pe final Janos Szekely a facut dubla si a stabilit scorul final, 4-1 pentru U Cluj. In urma acestui meci U Cluj a ramas pe locul 12 cu 38 puncte, iar Rapid este pe pozitia a 9-a cu 45 puncte. Totusi amandoua ar putea retrograda la finalul acestui sezon deoarece nu si-au primit licenta.

Tot luni, CSMS Iasi a fost invinsa acasa cu 2-0 de Gaz Metan Medias in ultimul meci al etapei si are sanse foarte mici sa se mai salveze de la retrogradare. In acest moment ocupa locul 17 cu 26 puncte si este la cinci puncte de primul loc neretrogradabil cu doar doua etape ramase de disputat.